miercuri, 17 septembrie 2008

Cfr Cluj

În seara asta au început primele meciuri din Champions League.Şi tot în seara asta a debutat o echipă care acum 6 ani se afla în liga a 3-a sau cum era pe atunci divizia c.Au început timid să îşi îndeplinască obiectivele propuse,adică promovarea în b,apoi in a şi apoi să reziste anul acela în prima liga a ţării.După un an de stat în a...sau poate au fost doi nu mai ştiu...patronul echipei afirma la începutul campionatului că obiectivele echipei pe sezonul 2007-2008 sunt cupa şi campionatul.Toţi l-au privit de sus,au râs de el,au spus că e nebun.Dar după un an ce se întâmpla?Echipa asta mică devenise campioana României la fotbal.Şi ca totul să fie perfect câştigaseră şi cupa.Toţi au sărit ca arşi atunci ...că ei de fapt nu au câştigat corect...că ei au fost ajutaţi de arbitrii şi aşa mai departe.Dar nu mai conta pentru că acum acest "David" al fotbalului care batuse trei "Goliat" era în Champions League.Şi au tăcut din nou....şi s-au apucat de treabă.Iar în seara asta munca lor a dat rezultate.În seara echipa asta micuţa a mai reuşit o performanţa.Au reuşit să învingă pe AS Roma,o echipă de top din Europa.Şi au reuşit asta pastrându-şi calmul dupa ce în minutul 17 romanii conduceau cu 1-0.Şi-au spus nu-i nimic,am greşit,acum hai să le arătăm de ce suntem în stare.Şi în minutul 27 s-a produs minunea.Ai noştri egalaseră şi au intrat la cabine cu satisfacţia că au reuşit să dea măcar un gol.Dar dupa pauză,adica în minutul 47 italienii au fost treziţi brusc la realitate.Erau conduşi cu 2-1.Scorul putea lua proporţii...puteau să mai dea ai noştri încă vreo 2 goluri....dar neşansa şi probabil nu au vrut să îi umilească prea tare pe italieni.În seara asta am strigat la fiecare gol al lor.Bravo CFR CLUJ.Felicitari.

P:S:Conducătorul lor afirma acum câteva luni că următorul lor obiectiv e câştigarea CL sau a Cupei UEFA.Să fie asta începutul spre acest drum?